Nazirlər Kabinetinin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş siyahıya əsasən gələn il təhsil, ətraf mühit, qida təhlükəsizliyi, su, turizm və nəqliyyat üzrə dövlət-özəl tərəfdaşlığı layihələrinin həyata keçirilməsi planlaşdırılır.
Nazirlər Kabinetinin 11 iyul 2025-ci il tarixli Sərəncamı ilə 2026-cı il üzrə dövlət-özəl tərəfdaşlığı layihələrinin siyahısı təsdiq edilib. Siyahıya əsasən təhsil, ətraf mühit, qida təhlükəsizliyi, su, turizm və nəqliyyat sahələrində strateji əhəmiyyət daşıyan layihələrin özəl sektorla sıx əməkdaşlıq formasında həyata keçirilməsi planlaşdırılır.
Siyahıda yer alan “Bakı şəhərində elmi-texnoloji parkın inşası və idarə edilməsi”, “Lənkəran rayonunda bərk məişət tullantılarının idarə edilməsi”, “Heyvan cəsədləri və bioloji tullantıların utilizasiya mərkəzlərinin inşası”, “Hövsan aerasiya (ÇSTQ) qurğusunun təmiri və çirkab suların təkrar emalı ilə bağlı yeni qurğuların quraşdırılması”, “Kəlbəcər rayonunda turizm-rekreasiya (istirahət) zonasının yaradılması”, “Yük avtonəqliyyat parklarının (TIR parklarının) yaradılması” layihələri ölkənin dayanıqlı inkişaf strategiyasına uyğun olaraq sosial və iqtisadi sahələrdə infrastrukturun təkmilləşdirilməsinə, ətraf mühitin qorunmasına və turizm potensialının artırılmasına yönəlib.
Dövlət-özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan bu layihələr ölkəmizin sosial-iqtisadi inkişafının sürətləndirilməsi, investisiyaların artırılması və innovativ həllərin tətbiqinin genişləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Layihələr barədə ətraflı məlumatı İqtisadiyyat Nazirliyinin internet səhifəsindəki müvafiq bölmədən əldə edə bilərsiniz.

List of public-private partnership projects for 2026 approved
According to the list approved by the Cabinet of Ministers, it is planned to implement public-private partnership projects next year in the fields of education, environment, food safety, water, tourism, and transport.
By the Order of the Cabinet of Ministers dated July 11, 2025, the list of public-private partnership projects for 2026 has been approved. According to the list, it is planned to implement strategically important projects in the fields of education, environment, food safety, water, tourism, and transport in close cooperation with the private sector.
The projects included in the list such as construction and operation of a scientific-technological park in Baku, solid waste management in Lankaran city,  construction of centers for disposal of animal carcasses and biological waste, reconstruction of Hovsan aeration station and installation of wastewater reuse systems, creation of a tourism and recreation zone in Kalbajar city, and establishment of freight truck parks (TIR parks) are aimed at improving infrastructure in the social and economic sectors, protecting the environment, and enhancing tourism potential in line with the country’s sustainable development strategy.
These projects, which are planned to be implemented within the framework of public-private partnership, are of great importance in terms of accelerating the socio-economic development of our country, increasing investments, and expanding the application of innovative solutions.
Detailed information about the projects can be accessed in the relevant section on the website of the Ministry of Economy.