Ağdam Sənaye Parkında lift və eskalator istehsalı müəssisəsi yaradılacaq.
Azərbaycan-Çin birgə kapitallı “Fujiai Azerbaijan” MMC-yə İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin idarəçiliyində olan Ağdam Sənaye Parkının rezidentliyi statusu verilib. Yeni rezident tərəfindən Sənaye Parkının 1 hektar ərazisində lift istehsalı müəssisəsi yaradılacaq. Layihənin investisiya dəyəri 3,7 milyon manatdır.
Çinin qabaqcıl texnologiyalarından istifadə ediləcək müəssisədə il ərzində 1200 ədəd lift istehsalı nəzərdə tutulur. Növbəti mərhələdə şirkət tərəfindən Sənaye Parkında eskalator istehsalı layihəsinin də həyata keçirilməsi planlaşdırılır.

A lift and escalator manufacturing facility will be established in the Aghdam Industrial Park.
The Azerbaijan-China joint venture “Fujiai Azerbaijan” LLC has been granted resident status in the Aghdam Industrial Park, which is managed by the Economic Zones Development Agency under the Ministry of Economy. The new resident will establish an elevator manufacturing facility on a 1-hectare area within the Industrial Park. The investment value of the project is ₼3.7 million.
The enterprise, which will utilize advanced Chinese technologies, is expected to produce 1,200 elevators annually. In the next phase, the company also plans to implement an escalator production project within the Industrial Park.
It should be noted that currently, 29 business entities with an investment portfolio of ₼270 million have been registered as residents, and 4 entrepreneurs as non-residents in the Aghdam Industrial Park.