Belarusla iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri müzakirə edilib
İqtisadiyyat Nazirliyində "Belleqprom" Belarus Dövlət Konserninin sədri Tatyana Luqinanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə keçirilmiş görüşdə yüngül sənaye sahəsində əməkdaşlıq və qarşılıqlı investisiya imkanları müzakirə edilib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Ələkbərov Azərbaycanda yüngül sənaye mallarının istehsalı və satışı sahəsində mövcud olan imkanlar barədə qonaqlara məlumat verərək,  ölkələrimiz arasında ticarət, sənaye və investisiya əməkdaşlığının genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğunu bildirib. Ölkəmizin əlverişli biznes mühiti, sənaye zonaları, tranzit və nəqliyyat-logistika imkanları, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə investorlara tətbiq edilən güzəştlər, sahibkarlığın inkişafına göstərilən dəstək mexanizmləri qonaqların diqqətinə çatdırılıb.
"Belleqprom" Belarus Dövlət Konserninin sədri Tatyana Luqina birgə istehsal sahələrinin yaradılması, texnoloji həllərin inteqrasiyası üzrə tərəfdaşlıqda maraqlı olduqlarını vurğulayıb. Belarusun yüngül sənaye sektoru, konsernin istehsal və ixrac potensialı barədə məlumat verilib. Yüngül sənaye sahəsinin daxili bazarın təminatı, məşğulluq və regional inkişaf baxımından əhəmiyyəti, təkrar emal texnologiyalarının tətbiqi və innovativ məhsul istehsalı sahəsində təşəbbüslər qeyd edilib.
Görüşdə iştirak edən müəssisə rəhbərləri yüngül sənaye, xüsusilə tekstil sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, qarşılıqlı investisiya qoyuluşu, sənaye parklarında işbirliyi, təcrübə mübadiləsi, kadr hazırlığı sahələrində əməkdaşlığın perspektivlərini müzakirə edib, təkliflərini səsləndiriblər.
Azərbaycan və Belarus şirkətləri arasında əlaqələrin inkişafı ilə bağlı ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.

Expansion of economic cooperation with Belarus discussed
At the Ministry of Economy, a meeting was held with the delegation led by Tatyana Lugina, Chairwoman of the Belarusian State Concern "Bellegprom". During the meeting, cooperation in the field of light industry and mutual investment opportunities were discussed.
Deputy Minister of Economy Sahib Alakbarov informed the guests about the existing opportunities for the production and sale of light industry goods in Azerbaijan, noting that there is great potential for expanding trade, industrial, and investment cooperation between the two countries. He highlighted the favorable business environment in our country, industrial zones, transit and transport-logistics capabilities, incentives provided to investors in the liberated territories, and support mechanisms for the development of entrepreneurship.
Chairwoman of the Belarus State Concern “Bellegprom,” Tatyana Lugina, emphasized their interest in partnership on the establishment of joint production facilities and the integration of technological solutions. Information was provided on Belarus’s light industry sector, as well as the production and export potential of the Concern. The importance of the light industry sector in terms of meeting domestic market demand, employment, and regional development was highlighted, along with initiatives related to the application of recycling technologies and the production of innovative products.
During the meeting, the heads of participating enterprises discussed the prospects for expanding cooperation in the field of light industry, particularly in the textile sector. They exchanged views on mutual investments, collaboration within industrial parks, experience sharing, and workforce training. The participants also voiced their proposals regarding these areas of cooperation.
A detailed exchange of views was held on the development of relations between Azerbaijani and Belarusian companies.