İqtisadiyyat naziri Vyanada OPEC Beynəlxalq İnkişaf Fondunun Forumu çərçivəsində panel sessiyada çıxış edib, BMT-nin Sənaye İnkişafı Təşkilatı, Səudiyyə İnkişaf Fondu, Küveyt Ərəb İqtisadi İnkişaf Fondu ilə əməkdaşlığa dair müzakirələr aparıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Vyanada keçirilən OPEC Beynəlxalq İnkişaf Fondunun Forumunda iştirak çərçivəsində panel sessiyada çıxış edib, bir sıra görüşlər keçirib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Forum çərçivəsində təşkil edilən “Resursların dayanıqlılığının təşviqi” adlı panel sessiyada çıxış edib. Tədbirdə enerji, su və qida sistemlərinin qarşılıqlı əlaqələrindən düzgün istifadə olunmasının əhəmiyyəti qeyd olunub. Bildirilib ki, dayanıqlı inkişaf öhdəliklərinə əməl olunması, karbonsuzlaşma, iqlim fəaliyyətini sürətləndirən tərəfdaşlıqların gücləndirilməsi, innovativ həllərin tətbiqi kimi faktorlar bu kontekstdə önəm kəsb edir. Bu sahədə Azərbaycanın təşəbbüsləri və həyata keçirdiyi tədbirlər haqqında məlumat verilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov BMT-nin Sənaye İnkişafı Təşkilatının baş direktoru Gerd Müllerlə görüşüb. Görüşdə sənaye sektorunun inkişafı, dayanıqlı iqtisadiyyatın təşviqi və beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsində təşkilatla tərəfdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb. Ölkəmizin iqtisadi prioritetləri barədə məlumat verilib, gündəlikdə olan məsələlər nəzərdən keçirilib.
Ərəb Koordinasiya Qrupuna daxil olan Səudiyyə İnkişaf Fondunun baş icraçı direktoru Sultan Əbdülrəhman Əl-Marşadla görüşdə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı ilə iqtisadi əməkdaşlığın bir çox sahələr, o cümlədən bərpa olunan enerji üzrə inkişafından məmnunluq ifadə olunub. Səudiyyə İnkişaf Fondunun ölkəmizdə həyata keçirdiyi infrastruktur layihələrinin önəmi qeyd olunub. Tərəflər sənaye, yaşıl enerji, rəqəmsal infrastruktur, nəqliyyat, logistika və digər istiqamətlərdə investisiya tərəfdaşlığı perspektivlərini dəyərləndiriblər.
Küveyt Ərəb İqtisadi İnkişaf Fondunun baş direktoru vəzifəsini icra edən Valid Əl-Baharla görüşdə  Küveytlə iqtisadi, ticarət və sərmayə sahələrində əlaqələrin inkişafı diqqətə çatdırılıb. Fondla işbirliyinin genişləndirilməsi, maliyyə mexanizmlərindən istifadə imkanları barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Azərbaycanda prioritet layihələr üzrə investisiya əməkdaşlığı potensialı nəzərdən keçirilib.

Minister of Economy attends OPEC Fund Development Forum and holds bilateral meetings
The Minister of Economy delivered a speech at a panel session held within the framework of the OPEC Fund Development Forum in Vienna and held discussions on cooperation with the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO), the Saudi Fund for Development, and the Kuwait Fund for Arab Economic Development.
Within the framework of his participation in the OPEC Fund Development Forum held in Vienna, Minister of Economy Mikayil Jabbarov delivered a speech at a panel session and held a number of meetings.
Within the framework of the Forum, Minister of Economy Mikayil Jabbarov delivered a speech at the panel session titled “Driving Resource Resilience.” The event highlighted the importance of effectively managing the interlinkages between energy, water, and food systems. It was emphasized that compliance with sustainable development commitments, decarbonization, strengthening partnerships that accelerate climate action, and the application of innovative solutions are key factors in this context. Information was shared about Azerbaijan's initiatives and the measures implemented in these areas.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Gerd Muller, Director General of the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO). During the meeting, the importance of partnership with the organization in the development of the industrial sector, the promotion of a sustainable economy, and the strengthening of international cooperation was emphasized. Information was provided on Azerbaijan’s economic priorities, and issues on the agenda were reviewed.
During the meeting with Sultan Abdulrahman Al-Marshad, Chief Executive Officer of the Saudi Fund for Development, which is part of the Arab Coordination Group, satisfaction was expressed with the development of economic cooperation between the Kingdom of Saudi Arabia and Azerbaijan across various sectors, including renewable energy. The importance of infrastructure projects implemented by the Saudi Fund for Development in Azerbaijan was highlighted. The parties discussed the prospects for investment partnerships in areas such as industry, green energy, digital infrastructure, transport, logistics, and other sectors.
During the meeting with Waleed Al-Bahar, Acting Director General of the Kuwait Fund for Arab Economic Development, the development of economic, trade, and investment relations with Kuwait was highlighted. The discussion focused on expanding cooperation with the Fund and exploring opportunities for utilizing financial mechanisms. The investment cooperation potential for priority projects in Azerbaijan was also reviewed.