Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi dövlət-özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində nəzərdə tutulan dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması yolu ilə içməli su istehsalı zavodunun tikintisi və idarə edilməsi layihəsi üçün potensial investorların cəlb olunması məqsədi ilə  MÜSABİQƏ  elan edir
“Dövlət-özəl tərəfdaşlığı haqqında” Azərbaycan Respublikasının 9 dekabr 2022-ci il tarixli 691-VIQ nömrəli Qanununa əsasən Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi Sumqayıt şəhərində illik istehsal gücü 100 (67) milyon m3 olan dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması yolu ilə içməli su istehsalı zavodunun tikintisi və idarə edilməsi üçün potensial investorları müsabiqədə iştirak etməyə dəvət edir.
Layihənin təsviri və müsabiqənin şərtlər toplusunun qısa məzmunu :
• Layihənin məqsədi: Bakı şəhəri və Abşeron yarımadasının içməli suya artan tələbatı təmin etmək, şirin su mənbələrinin şaxələndirilmək, dövlətin içməli su təchizatı sistemində maliyyə və texniki yükünü azaltmaq, içməli su təchizatı sahəsində beynəlxalq təcrübənin və ölkəyə texnologiya transferinin stimullaşdırılmaq, habelə ölkə iqtisadiyyatına xarici sərmayələri cəlb etməkdir;
• Layihənin təsviri: Sumqayıt şəhərində illik istehsal gücü 100 (67) milyon m3 olan dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması yolu ilə içməli su istehsalı zavodunun “tik-idarə et-təhvil ver” modelinə uyğun olaraq tikintisi və idarə edilməsidir;
• Layihənin müddəti: Müqaviləyə əsasən içməli su istehsalı zavodunun 2.5-3 il müddətində tikintisi və 25 il müddətində özəl tərəfdaş tərəfindən idarə edilməsi nəzərdə tutulur;
• Müsabiqənin növü: Dövlət-özəl tərəfdaşlığına dair müsabiqə açıq formada keçirilir;
• Özəl tərəfdaşların seçilməsi: İddiaçılar tərəfindən təqdim olunmuş layihə təkliflərinin maliyyə (40%) və texniki (60) meyarlar üzrə həmin meyarın xüsusi çəkisi nəzərə alınmaqla qiymətləndirilir.
Müsabiqə prosesinin əsas tarixləri
Müsabiqənin əsas mərhələləri
Tarix(müddət)
Müsabiqənin elan edilməsi
15.11.2023
Müraciətlərin qəbulu
15.11.2023 - 06.12.2023
İlkin ixtisas qiymətləndirilməsi müddəti
11.12.2023
Əraziyə baxış və sorğuların qəbulunquiries submission
From [●] till [●]
Müsabiqə ərizələrinin qəbulu üçün son tarix
29.04.2024
Müsabiqə sənədlərinin yoxlanılması və qiymətləndirmə hesabatının imzalanması
05.07.2024
DÖT Layihəsi Müqaviləsinin Yekunlaşdırılması
DÖT layihəsi üzrə müqavilənin imzalanması
Qalibin elan olunmasından sonar 6-8 ay ərzində announcement of Successful Bidder
Dövlət-özəl tərəfdaşlığı layihəsinə təşviq tədbirləri, vergi və gömrük güzəştləri, suyun alışı və dəyərinin ödənişi üzrə öhdəliklər, müqavilədə qeyd olunan valyuta və elektrik enerjisinin qiyməti ilə bağlı təminatlar şamil edilir.
Potensial investorlar layihədə iştirak məqsədi ilə 2023-cü ilin 15 noyabr tarixində saat 10:00-dan etibarən ixtisas qiymətləndirilməsi üçün “Dövlət-özəl tərəfdaşlığı haqqında” Qanunun 11-ci maddəsi ilə nəzərdə tutulan sənədlər barədə məlumatı Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinin rəsmi internet portalından (www.portal.economy.gov.az) əldə edə bilərlər.
Müsabiqədə iştirak etmək istəyən şirkət azdesalppp@economy.gov.az elektron poçt ünvanı ilə layihəyə dair niyyətini bildirməlidir. Daha sonra müsabiqə sənədlərinə daxil olmaq və müraciət sənədlərini təqdim etmək üçün rəsmi internet portalına (www.portal.economy.gov.az) giriş imkanı əldə edəcəkdir (istifadəçi adı və şifrə).
Müraciət forması barədə:
www.portal.economy.gov.az -a 2 qovluq daxildir:
1. Müsabiqə məlumat paketi: Qovluğa şərtlər toplusunun 1-ci və 2-ci cildləri və digər müvafiq müsabiqə sənədləri daxildir;
2. Müsabiqəyə müraciətin təqdim edilməsi: İddiaçıların müsabiqə sənədlərini təqdim etməsi üçün boş qovluq.
Müsabiqədə iştirak etmək üçün hər bir istifadəçi tələb olunan materialları təqdim edilən rəsmi internet portalın “Müsabiqəyə müraciətin təqdim edilməsi” qovluğuna yükləməli və təqdim olunduğunu təsdiq etmək üçün azdesalppp@economy.gov.az ünvanına məlumat göndərməlidir. İddiaçıların müsabiqədə iştirakının təsdiq edilməsi üçün rəsmi müraciət prosedurundan keçməsi tələb olunur.
Müsabiqə və layihə ilə əlaqədar əlavə suallar yarandığı təqdirdə aşağıda qeyd olunan şəxslərlə əlaqə saxlanılması tövsiyyə olunur:

Competition announcement
The Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan announces a tender to engage potential investors for the construction, operations and management of the plant for the production of drinking water by desalination of sea water, which is planned within the framework of public-private partnership
According to the Law #691-VIQ of the Republic of Azerbaijan dated December 9, 2022 "On Public-Private Partnership" the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan invites potential investors to participate in the tender for design, construction, operations and management of a plant for production of drinking water by desalination of sea water with annual production capacity of 100 (67) million m3 in the city of Sumgait.
A description of the project and a summary of the terms and conditions of the Tender:
• Purpose of the project: Addressing the growing demand for drinking water in Baku city and Absheron peninsula, diversify fresh water sources, reduce the financial and technical burden of the public drinking water supply system, stimulate the transfer of international experience and technologies to the country in the field of drinking water supply
• Project description: Design, construction, operations and management of the plant for the production of drinking water by desalination of seawater with an annual production capacity of 100 (67) million m3 in the city of Sumgait under the "build-operate-transfer" model;
• Duration of the project: Drinking water plant will expected to be built within 2.5 to 3 years and will be operated by a private partner for 25 years until the full transfer of the asset to ADSEA;
• Type of tender:  Procurement of the project will be facilitated via open tender, in line with the Law #691-VIQ of the Republic of Azerbaijan dated December 9, 2022 "On Public-Private Partnership"
• Selection of the private partners: Project proposals that meet the minimum technical criteria will be evaluated on financial (60%) and technical (40%) criteria,
Stage or other Tender event
Timing
Tender Announcement publication
15.11.2023
Application Submission Date
15.11.2023 - 06.12.2023
Pre-Qualification Date
11.12.2023
Site visits and Inquiries submission
From [●] till [●]
Bid Submission Date
29.04.2024
Bid Review and Evaluation Report Signing Date
05.07.2024
PPP Agreement finalisation
Signing the PPP Agreement
Six – nine months after the announcement of Successful Bidder
Government support and guarantees for the project:
Government incentives to support the project may include and may not limited with customs fee exemptions for imported technological materials, VAT exemption, corporate and property tax deduction etc.
Public Partner
State Water Resources Agency of the Republic of Azerbaijan
Application date and requirements for applicants:
Potential investors can obtain information about the documents stipulated by the Article 11 of the Law "On Public-Private Partnership" for qualification evaluation for the purpose of participation in the project from the official website of the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan (www.portal.economy.gov.az) from November 15, 2023 10:00 a.m
Upon sharing the interest with azdesalppp@economy.gov.az mail address, a user name and password for the data sharing system (www.portal.economy.gov.az ) will be shared to access tender documentation and submit the application materials
Details on application system
Portal.economy.gov.az includes 2 folders:
1. Tender information pack: Folder includes volumes of request for proposal and other relevant tender information packs
2. Tender application submission: An empty folder for bidders to submit tender documentation
In order to submit tender application, each user should upload their needed materials to “Tender application submission” folder, and notify azdesalppp@economy.gov.az to confirm their submission. Applicants that fail to submit their application will not be able to participate the tender process
For any questions about the tender or the project, please contact the following persons at the following (email) and (contact details)
Zaur Məmmədov – Head of the Industrial Policy Sector of the Industry Department of the Ministry of Economy