UNCTAD ilə əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub
İqtisadiyyat Nazirliyi ilə UNCTAD arasında beynəlxalq ticarət əlaqələrinin mövcud vəziyyəti və qlobal biznes mühitində müşahidə olunan əsas tendensiyalar barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
13-cü Qlobal Bakı Forumu çərçivəsində iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov BMT-nin Ticarət və İnkişaf üzrə Konfransının (UNCTAD) baş katibi Rebeka Qrinspan ilə görüşüb.
Görüşdə qlobal iqtisadi proseslər, beynəlxalq ticarət əlaqələrinin mövcud vəziyyəti və qlobal biznes mühitində müşahidə olunan əsas tendensiyalar barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Dünya iqtisadiyyatında baş verən dəyişikliklərin regional iqtisadi inkişaf perspektivlərinə təsiri, həmçinin beynəlxalq ticarətin davamlı inkişafı üçün yeni əməkdaşlıq mexanizmlərinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Müzakirələr zamanı ölkə iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi, rəqəmsal ticarət sahəsində potensialın artırılması və innovasiyayönümlü inkişafın təşviqi istiqamətində həyata keçirilən təşəbbüslər diqqətə çatdırılıb.
Tərəflər təcrübə mübadiləsi, potensialın gücləndirilməsi proqramları və innovasiya ekosisteminin dəstəklənməsi üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparıblar.

Opportunities for cooperation with UNCTAD discussed
An exchange of views has been held between the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and UNCTAD on the current state of international trade relations and the main trends observed in the global business environment.
Within the framework of the 13th Global Baku Forum, Minister of Economy Mikayil Jabbarov has met with Rebeca Grynspan, the Secretary-General of the United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD).
During the meeting, an exchange of views took place on global economic processes, the current state of international trade relations, and the main trends observed in the global business environment. The impact of changes occurring in the world economy on regional economic development prospects, as well as the importance of new cooperation mechanisms for the sustainable development of international trade, were emphasized.
In the course of the discussions, initiatives being implemented to diversify the country's economy, increase potential in the field of digital trade, and promote innovation-oriented development were brought to attention.
The parties exchanged views on expanding cooperation in the areas of experience sharing, capacity-building programs, and support for the innovation ecosystem.