Sevinc Telman qızı Həsənova
1993-2006-cı illərdə Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin Baş Büdcə İdarəsi və Baş Dövlət Xəzinədarlığında iqtisadçı, baş iqtisadçı, şöbə müdiri vəzifələrində çalışıb, Nazirliyin Makroiqtisadi Siyasət Qrupunun üzvü olub, beynəlxalq təşkilatların dövlət investisiyaları, inkişafın proqramlaşdırılması üzrə layihələrində iştirak edib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 6 iyul 2006-cı il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikası iqtisadi inkişaf nazirinin müavini vəzifəsinə təyin olunub.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 13 mart 2014-cü il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyat və sənaye nazirinin müavini, 30 yanvar 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat nazirinin müavini vəzifəsinə təyin edilib.

In 1993, graduated from the Finance and Credit Faculty of the Azerbaijan State Institute of Economics.
In 1993, embarked upon her career as an Economist at the Main Budgetary Directorate of the Ministry of Finance.
In 1993-2006, took the positions of an Economist, Chief Economist, and Head of Department in the Main Budgetary Directorate and the Main State Treasury of the Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan, was a member of the Macroeconomic Policy Group of the Ministry and took part in projects of international organizations on public investment and development programming.
Appointed Deputy Minister of Economic Development of the Republic of Azerbaijan by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated July 6, 2006.
Appointed Deputy Minister of Economy and Industry of the Republic of Azerbaijan by the Presidential Order of the Republic of Azerbaijan dated March 13, 2014, and Deputy Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan by the Presidential Order of the Republic of Azerbaijan dated January 30, 2016.